Veřejný prostor otevřený lidem

Zajímá nás, proč je v českém veřejném prostoru tak málo lidí. Snažíme se přijít na kloub tomu, v čem pramení takový rozdíl mezi Prahou a jinými evropskými městy, kde jsou parky a náměstí plné života. Chceme Čechům odhalit krásu veřejného prostoru, městského plánování, komunitních aktivit. A zlomit strach z městských vyhlášek plných zákazů.

Víme, jak Pražané
využívají veřejný prostor

Analýzu veřejného prostoru v Praze pro nás v průběhu roku 2013 vypracoval Etnologický ústav AV ČR v čele s doc. PhDr. Zdeňkem Uherkem, CSc. a Mgr. Veronikou Beranskou. Ukázalo se, že Pražané nemají rádi náměstí v centru města, ani ty s parkovou úpravou. Raději utíkají do zelených ploch v širčím centru města, kde nacházejí větší čistotu a dostatek prostoru. Centrum města přenechávají turistům, které vidí jako vetřelce, a ne jako své hosty.

Jedinečný festival Open House
přivážíme v roce 2015 do ČR

Open House

O víkendu 16.–17. května 2015 v Praze zpřístupníme veřejnosti přes tři desítky architektonicky i historicky zajímavých budov, do kterých se lidé běžně nemají příležitost podívat.

Představíme Pražanům i návštěvníkům metropole kvalitní architekturu a to, jakým způsobem ovlivňuje náš život. Prahu navštíví také zakladatelka Open House Victoria Thornton z Londýna, která za svůj úspěch s festivalem obdržela Řád britského impéria. Záštitu nad Open House Praha převzala architektka Eva Jiřičná, která stála už u zrodu londýnského festivalu.

Open House

 Fakta o festivalu

32 měst

Festival probíhá od roku 1992 a v roce 2015 se do něj zapojuje již 32 měst po celém světě.

> 1 milion návštěvníků

V roce 2013 přesáhla návštěvnost ve všech pořádajicích městech milion návštěvníků.

> 2000 budov

V roce 2013 bylo celkem zpřístupněno více než 2000 budov.

www.openhousepraha.cz

Také chcete mít ulice plné života?