Roma Spirit 2014

Ocenění pro ty, kdo přispívají ke zlepšení situace Romů v ČR

Roma Spirit (dříve Gypsy Spirit) oceňuje jednotlivce, ale i neziskové organizace, společnosti, obce a města, kteří se aktivně podílejí na řešení nelehkých situací a zasazují se o pomoc Romům a dobré soužití v české společnosti.

Autorkou myšlenky projektu Gypsy Spirit je Ľubomíra Slušná-Franz, prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), která tento projekt realizuje od roku 2009 na Slovensku.

Roma Spirit v České republice realizuje Otevřená společnost o.p.s. a Nadace Michaela Kocába.

Laureáti Roma Spirit 2014

Ve 4. ročníku Roma Spirit v ČR veřejnost nominovala rekordní počet 113 kandidátů a kandidátek. Ocenění bylo jednotlivcům a organizacím uděleno v pěti kategoriích.

Cena za celoživotní dílo: romistka Eva Davidová

82letá Eva Davidová je etnoložka, folkloristka, spoluzakladatelka české romistiky. „Významně se podílela na zakládání Muzea romské kultury, vybudovala unikátní sbírku fotografií a kamkoli jsem s ní jel, byla to divočina,“ říká člen Hlavní poroty, romský aktivista Karel Holomek (laureát Roma Spirit 2010).  Paní Davidová si pro cenu přijela do Prahy až z Českého Krumlova. 

Ocenění pro nevládní organizaci: sdružení Slovo 21

Členové poroty ocenili především projekt ženské skupiny Manushe, který jako jediný v ČR pracuje s Romkami. Významný je také světový festival romské kultury Khamoro. Výběr laureáta v této kategorii proběhl zcela jednomyslně.

Ocenění pro obec / město: Žlutice, Karlovarský kraj

Porota obec ocenila za komplexní přístup k začleňování Romů ve všech oblastech lidského života - od vzdělání přes zaměstnanost až po bydlení. Žlutice leží v kraji, který patří k nejohroženějším chudobou a sociálním vyloučením. „Vybudovat něco opravdu funkčního v tak složitých podmínkách je opravdu velký počin,“ uvedla členka Hlavní poroty a autorka myšlenky Roma Spirit Ľubomíra Slušná-Franz.

Média: Iveta Demeterová, romské vysílání ČRo

„Iveta Demeterová se sama vypracovala až do šéfredaktorské pozice. Dělá Romům dobré jméno a je jistě příkladem pro další mladé Romy a Romky,“ zdůvodnila ředitelka Romodrom o.p.s. Marie Gailová, členka Hlavní poroty.

Čin roku: Pavlína Hůževková, pracovnice Diakonie Vsetín

Rychlým a správným jednáním zachránila život dusícího se novorozence. Porota ocenila její psychickou připravenost okamžitě zasáhnout. Výběr jediného oceněného v této kategorii byl pro členy poroty nejtěžší, protože všichni nominovaní prokázali jedinečnou odvahu a dobrosrdečnost.

Nominovaní

Respekt si zaslouží nejen laureáti ceny, ale všichni, které Nominační porota vybrala do užšího výběru ze 113 přihlášených subjektů. V roce 2014 do tohoto výběru postoupili:

Cena za celoživotní dílo

Ocenění pro nevládní organizaci

Ocenění pro obec / město

  • Krnov, za unikátní přístup města v oblasti vzdělávání a bydlení sociálně slabých
  • Ralsko, za zřízení celé řady aktivit na podporu sociálně slabých v rekordním čase

Ocenění v kategorii Média

Čin roku

Ocenění pro společnost/firmu

nebylo uděleno pro nízký počet nominací. 

Porota

Laureáty vybrala Hlavní porota ve složení: Ľubomíra Slušná-Franz, autorka myšlenky projektu Roma Spirit, obsahový ředitel ČT Milan Fridrich, ředitelka Romodrom o.p.s. Marie Gailová, romský aktivista Karel Holomek, houslista Jaroslav Svěcený a ředitel Otevřené společnosti Czeslaw Walek.

Slavnostní večer v Pražské křižovatce

Ceny Roma Spirit byly předány na slavnostním večeru v Pražské křižovatce, který se konal 10. prosince u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Za Českou republiku se ho zúčastnil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a poslanec Ivan Gabal. Ceremoniál v Pražské křižovatce osobně podpořilo také sedm velvyslanců a dva zástupci ambasád.

Záznam večera odvysílala Česká televize jako mediální partner Roma Spirit. Diváci a divačky měli možnost záznam sledovat 28. prosince 2014 ve 12.15 hod a 2. ledna 2015 v 18.55 hod na kanálu ČT2.

Záštitu pro letošní ročník Roma Spirit 2014 poskytl premiér Bohuslav Sobotka, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.

Děkujeme partnerům

Projekt se může konat díky laskavé finanční podpoře Nadace ČEZ, společnosti ČEPS, Nadace Michaela Kocába, velvyslanectví USAOpen Society Foundations.

Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery jsou Český rozhlas a Romea.cz

Děkujeme za velkorysou podporu všem partnerům a také všem dalším, kteří nám s organizací této důležité akce velkoryse pomáhají.