Jak zůstat člověkem v síti dluhů


Každou hodinu je u nás zahájeno 75 nových exekucí, to je 1 800 exekucí denně. Blížíme se k hranici 5 milionů exekucí. Dluhová past už svírá každého 10. Čecha. Každý druhý člověk s exekucí se z dluhové pasti bez změny systému už do konce života nedostane. 

Zatímco život na dluh je vnímán ve veřejném diskurzu jako zcela běžná, samozřejmá a dokonce žádoucí součást života, neschopnost dluh splácet je naproti tomu vnímána jako individuální selhání, za které je třeba nést veškeré následky.

Opravdu za vše může jen tolik proklamovaná finanční gramotnost či marnotratnost zadlužených?

Jak velký podíl zde nese špatně nastavený systém posledních 15 let a nakolik jde jen o indiviudálnií selhání? Jaké dopady má vysoký počet předlužených lidí na naši společnost? Jak ovlivňuje náladu a chování lidí a jaké dopady má například na volební výsledky?

Pojďme se oprostit od zjednodušujících proklamací a podívejme se na celý problém komplexněji.

Podívejte se s námi na zcela unikátní mapu exekucí www.mapaexekuci.cz

Mapa exekucí od roku 2017 lokalizuje domácnosti, které čelí vysokému předlužení až na úroveň jednotlivých obcí. 

Díky rozvrstvení do jednotlivých obcí, získaly exekuce svou tvář. Tvář našich sousedů, kamarádů či rodinných příslušníků. 

Mapa exekucí změnila perspektivu vnímání tohoto problému. Známá byla pouze data souhrnná, celonárodní a většina představitelů krajů, měst a obcí je vnímala především abstraktně, nikoli jako jejich místní problém.   

Mapa exekucí je plně interaktivní a v kombinaci s geografickými údaji z Českého statistického úřadu je možné jednotlivá data mezi sebou srovnávat. 

Chcete vědět víc: 

Další informace: radek.habl@osops.cz