GENDERMAN
Smyslem iniciativy Genderman je snaha reflektovat přetrvávající patriarchální předsudky a díky tomu žít svobodněji a přitom férověji ve vztahu k ženám. Cílem je zjistit, co muži mohou/mají/musí dělat, aby se úroveň genderové rovnosti v České republice zvýšila.
Ceny Genderman roku 2020 vyhlášeny!
Na základě nominací od veřejnosti, na základě vyhodnocení nominovaných výroků a počinů pětičlennou porotou, Otevřená společnost o.p.s. předala ocenění Genderman roku 2020 třem mužům, kteří konkrétním způsobem přispěli k rovnosti žen a mužů. Oceněné muže nevnímáme jako hrdiny, ale jednoduše jako slušné muže, kteří chápou stejnou startovní čáru pro muže i ženy jako předpoklad demokratické společnosti. Obdobný přístup a postoje jsou zvláště u vlivných českých mužů bohužel velmi výjimečné. Jsme naopak často svědky bagatelizace problému nerovnosti žen a mužů ve veřejných vystoupeních.
Cenu za první místo a tedy i titul Genderman roku převzal poslanec za Českou pirátskou stranu František Kopřiva. Porota ocenila, jak kontinuálně a konzistentně podporuje rovnost žen a mužů jako princip a předpoklad demokracie. František Kopřiva vyzval premiéra k maximální součinnosti v poskytování lékařské péče polským ženám, které čelí nepřiměřeným restrikcím v případě interupcí. Veřejně odsoudil sexistické a vulgární výroky poslance Foldyny na adresu žen - feministek. Otevřeně kritizoval kroky polské vlády k vypovězení Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Dále odmítl účast v all-male panelu a přenechal místo kolegyni. Účastní se aktivně za Pirátskou stranu zasedání Výboru pro vyrovnané zastoupení při Radě vlády pro rovnost žen a mužů. Sousta jeho starších kolegů z parlamentu by mu jeho rozhled a úsudek mohla závidět.
- Zákaz interrupcí je omezováním lidských práv. Piráti vyzývají vládu, aby pomohla polským ženám
- https://twitter.com/FrantisekKopiva/status/1332724304551800832?s=19
Cenu za druhé místo obdržel novinář Filip Titlbach, který dlouhodobě zpracovává do médií příspěvky, které upozorňují na sexismus. Rozebírá kriticky tyto činy také na sociálních sítích. V podcastech Deníku N se věnuje celé řadě genderových témat, včetně LGBT, sexuálního obtěžování, atd. Daří se mu vyvolávat potřebnou diskuzi.
- Pět epizod Studia N, které byste měli slyšet
- Studio N: Maroš Kramár to nepochopil. A s ním spousta dalších mužů
Cenu za třetí místo obdržel psycholog a terapeut Jan Vojtko, který se specializuje na párovou terapii, daří se mu pojmenovávat stereotypy týkající se genderových rolí, odvážně narušuje heteronormativní prostor. Otevřeně se hlásí k feminismu a svým veřejným vystupováním podporuje osvětu v oblasti prevence genderově podmíněného násilí.
Zvláštní cenu in-memoriam porota udělila letos novináři Karlu Polanskému, který v minulém roce zemřel. Karel Polanský dlouhodobě spolupracoval s organizací Žába na prameni, která se zaměřuje na podporu rovnosti žen a mužů. Několik posledních let dobrovolnicky vytvářel obsah webu, ve svém důchodovém věku vyhledával příklady dobré praxe a inspirace ze zahraničí a seznamoval s nimi české čtenáře a čtenářky.
Cílem soutěže je zviditelnit a propojovat muže, kteří veřejně odmítají sexismus a sami přemýšlí, co by muži mohli/měli/musí učinit, proto by neměly zapadnout počiny dalších nominovaných:
Pavel Bareš, Lukáš Houdek, Josef Chuchma, Petr Janyška, Jan Moláček, Václav Mráz, Tomáš Petráček, Ondřej Profant, Erik Tabery, Filip Titlbach, Martin Veselovský, Honza Vojtko, Michael Žantovský, a další.
Více v prezentaci nominovaných...
Složení poroty:
- Marta Smolíková – ředitelka OS o.p.s.
- Tomáš Pavlas – člen Rady vlády pro rovnost žen a mužů
- Nina Fárová – socioložka Sociologický ústav
- Martin Vaňáč - vyučující, Evangelická teologická fakulta
- Natálie Veselá – novinářka Idnes.cz
Ke stažení:
- Prezentace nominovaných
- Tisková zpráva Ceny Genderman roku 2020 předány!
- Tisková zpráva Vyhlášení sběru nominací Genderman roku 2020
- Pravidla soutěže Genderman roku 2020
Projekt Genderman-Podpora vyrovnaného zastoupení žen v rozhodování byl podpořen Úřadem vlády ČR.