Koukáme vládě pod prsty, jak důsledně dodržuje zásady rovných příležitostí, které si sama stanovila nebo se k nim v rámci Evropy přihlásila. Pokud se nám něco nelíbí, podáváme podněty prostřednictvím Rady vlády pro Rovné příležitosti žen a mužů. Pracujeme na tom, aby všichni lidé - bez ohledu na to, v jaké kategorii pohlaví se narodili - mohli šťastně žít a rozvíjet svoje schopnosti, aniž by přitom naráželi na skleněné stropy.
GENDERMAN
Nominace na cenu Genderman roku 2022 jsou spuštěné. Neváhejte a nominujte z nejvlivnějších politiků ty, kteří v roce 2022 přispěli konkrétním činem k rovnosti žen a mužů v ČR.

V rámci iniciativy Genderman organizujeme stejnojmenou soutěž, jejímž cílem je zviditelňovat muže, kteří se nejen nebojí rovnoprávnosti žen a mužů, ale veřejně ji podporují.
Ke stažení
GRASSROOTS MUŽI ADVOKÁTI ROVNOSTI ŽEN A MUŽŮ
Česká společnost neřeší problém přetrvávající nerovnosti žen a mužů. Jednou z důležitých příčin problému jsou postoje většiny mužů, kteří zastávají důležité rozhodovací funkce.
Grassroots způsobem se zaměříme na vzorek mužů-politiků z komunální úrovně, dvaceti mužům pomůžeme problém nazřít a vlastní postoje reflektovat. Využijeme k tomu inovativní formu diskusních setkání a vytvoření vlastní inscenace dokumentárního divadla. Ve čtyřech obcích se to projeví konkrétními změnami.
Projekt podpořený z programu Active Citizens Funds realizujeme v letech 2022-24 pod názvem Grassroots muži advokáti rovnosti žen a mužů.

POSILOVNA SEBE(VĚDOMÍ)
Podporujeme schopnost mladých žen postavit se různým formám manipulace, se kterou se setkávají ve škole, v práci i v mezilidských vztazích.
Projekt pod názvem Postavte se manipulaci! Rozvíjení kritického myšlení mladých žen
(62500-2021-005-0104 ) je podpořený Active Citizens Fund, realizace 2022 – 2023.
Nositel projektu: Fórum 50%
Zkušenosti žen a mužů se liší a je nezbytné, aby ženy napříč různými společenskými skupinami byly veřejně aktivní a mohly konkrétní politiky ovlivňovat. Názorová rozmanitost (a zastoupení všech skupin obyvatelstva) vede k demokratičtejšímu a spravedlivějšímu politickému rozhodování. Projekt reaguje na nízkou občanskou angažovanost mladých žen ve strukturálně znevýhodněných regionech ČR. Cílem je na základě norského konceptu dominačních technik posílit kritické myšlení, zvýšit sebevědomí a sebeuvědomění vlastních schopností mladých žen a dodat jim motivaci a odvahu k občanské angažovanosti.
Realizace: duben 2022 – září 2023
Aktivity:
- zážitkové vzdělávací "kempy" pro ženy ve věku 18–29 let Posilovna sebe(vědomí)
- reflexe vzdělání formou motivačních diářů
- fokusní skupiny
- síťovací setkání účastnic projektu
- kampaň na Instagramu
- divadlo utlačovaných
- posílení kapacit organizace
Donor

INKLUZE HROU
Reagujeme na zvyšující se nesnášenlivost v české společnosti a tendence rozdělovat společnost na
protichůdné tábory. Cíl je vzdělávání k větší inkluzivnosti a demokratické kultuře na čtyřech pražských
školách Připravíme, ověříme a evaluujeme ŠPMV. Inovací je využití zážitkové outdoorové hry Romeo
a Julie v Praze, kterou Otevřené společnost, o.p.s. úspěšně odpilotovala. Hra dokáže dětem zprostředkovat budování předsudků vůči odlišným lidem, součástí je také reflexivní část, která zážitky pedagogicky zpracovává.
Hlavním cílem projektu je s pomocí této inovativní outdoorové hry pomoci čtyřem vybraným
pražských školám (dvěma základním, dvěma střením školám) jejich nezastupitelnou roli v budování
demokratických postojů na základě inkluzivních přístupů naplnit.
Dílčí cíle vedoucí k dosažení hlavního cíle:
- Zmapování prostředí školy z hlediska míry inkluzivního klima (analýza dokumentů, focus group, polostrukturované rozhovory, dotazníkové šetření) - analytická část
- Vytvoření školního plánu multikulturní výchovy (dále ŠPMV) zahrnujícího zážitkovou osvětovou hru Romeo a Julie z Holešovic - návrhová část
- Realizace ŠPMV po dobu jednoho pololetí školního roku - ověřovací část
- Evaluace naplňování ŠPMV, úpravy a doplnění ŠPMV - evaluační část
Více informací o projektu
CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002134

KDO TO TADY ŘÍDÍ?
V České republice máme v představenstvech státních firem jen 5% žen, veřejné firmy (státní, krajské, městské) jsou na tom hůře než firmy soukromé.
Přispíváme do debat kolem Akčního plánu Vlády ČR pro rovné zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Prosazujeme, aby vzdělané, kvalifikované, schopné... ženy měly taky šanci řídit české firmy.
Podívejte se na naši genderovou mapu

www.genderovamapa.cz
Přečtěte si
Projekt JAK VYROVNAT ŠANCE ŽEN A MUŽŮ V ČR
Cílem projektu je přispět k dosažení rovnosti žen a mužů ve dvou
obcích. Naplníme dva podcíle:
1. Zahájení implementace Strategie pro rovnost žen a mužů v Třebíči a Buštěhradu (partneři projektu).
2. Vytvoření fungujícího systému uplatňování gender mainstreamingu v
Třebíči a Buštěhradu.
